قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / مطالب ویژه / ازدواج و زندگی / آموزش و مهارت های زندگی زوجین / واقعیتی درباره ازدواج وجود دارد که باید بپذیریم و آن، بلوغ همه جانبه است که برای ازدواج لازم است.

واقعیتی درباره ازدواج وجود دارد که باید بپذیریم و آن، بلوغ همه جانبه است که برای ازدواج لازم است.

حسن موسوی چلک. رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران

واقعیتی درباره ازدواج وجود دارد که باید بپذیریم و آن، بلوغ همه جانبه است که برای ازدواج لازم است. اگر نگاهی به روند حوزه ازدواج و طلاق در کشور بیندازیم، این واقعیت را درخواهیم یافت که در این حوزه حال و روز خوبی نداریم. از سوی دیگر نگران ازدواج افراد در سنین پایین هستیم. به همین دلیل است که یک بار قانون تغییر کرد و دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال از ازدواج ممنوع شدند؛ مگر برای سه شرطی که مجمع در این باره گذاشته بود. باز هم این بحث مطرح بود که آیا یک دختر ۱۳ساله می تواند نقش مادری و همسری را برعهده بگیرد یا نه؛ با توجه به اینکه ازدواج و تشکیل خانواده نقش های اجتماعی دیگر را هم برای افراد ایجاد می کند. سوال دیگر این بود که آیا شخصی که خود کودک است، می تواند مادر کودکی دیگر باشد؟ همه این مسائل به این نقطه منجر شدند که بازنگری ای در این سن صورت بگیرد. درست است که زمان به تکلیف رسیدن بچه ها از نظر مبانی شرعی کاملا تعریف شده است؛ ولی بخشی از مسئله نیز اقتضای زمان امروز ماست. در گذشته ازدواج در سن پایین در کشور خود ما موضوع عجیبی نبود؛ اما الان جامعه در مقابل این نوع ازدواج ها ناخودآگاه واکنشی نشان می دهد. سوال اینجاست که آیا باید به همین شیوه ادامه دهیم یا سیاست گذاری متناسب با نیاز امروز و ویژگی بچه های امروزمان را انجام دهیم. یکی از وظایف مجلس قانون گذاری این است و قانون گذاری باید منطبق بر شرایط امروز و نیاز آینده مربوط به آن حوزه در کشور باشد. من بشخصه به عنوان یک مددکار اجتماعی موافق هستم که این سن باید در کنار بلوغ روانی- اجتماعی-زیستی باشد. این قانون کمک می کند که ازدواج در سنین پایین صورت نگیرد و طلاق در سنین پایین صورت نگیرد. فردی که در سنین پایین خدای نکرده طلاق می گیرد، تاثیر منفی این تجربه تلخ را در سراسر زندگی باید تحمل کند؛ بنابراین فکر می کنم این تصمیم مجلس تصمیمی است که به اقتضای امروز ما گرفته شده است و کمک می کند تا دست کم جلوی بعضی از ازدواج ها در سنین پایین گرفته شود یا دست کم قانون مانع این نوع ازدواج ها شود.
از سوی دیگر به نظر من باید روی آموزش مهارت های اجتماعی و بالابردن سواد اجتماعی مردم کار کنیم تا افراد متناسب با سن خود اطلاعات اجتماعی و مهارت اجتماعی لازم و آمادگی برخورد با نقش هایی را که می خواهند در سنین مختلف برعهده بگیرند، داشته باشند تا برعهده گرفتن این نقش کمترین عوارض را داشته باشد. اگر عوارضی به دنبال داشته باشد، فقط فرد نیست که به آن دچار می شود. اگر فردی خدای نکرده در سن کودکی طلاق بگیرد، عوارض آن گریبان خانواده و جامعه را نیز خواهد گرفت. فکر می کنم این قانون کمک می کند تا جلوی ازدواج هایی در سنین پایین گرفته شود و حتی اگر بتوانیم سن حداقل را دو سال افزایش بدهیم، خود یک گام رو به جلو است.

منبع : روزنامه شرق

تبلیغات چشمه امید

مطلب پیشنهادی

دختران-ازدواج-زودهنگام

استاندار کردستان: از دلایل افزایش طلاق در استان، ازدواج زود هنگام دختران است

استاندار کردستان: معضل ازدواج زودهنگام دختران برطرف شود سنندج – ایرنا – استاندار کردستان با …

چگونه از افسردگی بعد از ازدواج جلوگیری کنیم؟

افسردگی که در کمین تازه عروس هاست! نمناک/ قطعاً ماه ها و هفته های زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *