قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار / متلاشی شدن خانواده‌ها به دلیل مشکلات مالی و فشارهای اقتصادی

متلاشی شدن خانواده‌ها به دلیل مشکلات مالی و فشارهای اقتصادی

نقش اساسی مسائل اقتصادی در تحکیم خانواده

نقش اساسی مسائل اقتصادی در تحکیم خانواده

ایسنا/چهارمحال و بختیاری یک روانشناس خانواده گفت: متاسفانه پرونده‌های طلاق بسیاری وجود دارد که به دلیل مشکلات مالی تشکیل شده و خانواده‌هایی نیز به دلیل فشارهای اقتصادی متلاشی می‌شوند، همچنین در برخی موارد مشکلات اقتصادی زمینه‌ساز خیانت‌های زناشویی است.

احمدرضا عرب در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هدف از ازدواج تامین نیازهای روانی، عاطفی و جنسی زوجین است و در نهایت سلامت روانی و جسمانی تمامی اعضای خانواده هدف اساسی ازدواج محسوب می‌شود، با این وجود ممکن است زندگی زوجین با استرس‌های مختلفی رو به‌رو شود، یکی از استرس‌های مهم در زندگی خانواده‌ها مربوط به مسائل اقتصادی و مالی است که می‌تواند به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر رضایت زوجین و تداوم ارتباط زناشویی موثر باشد.

این روانشناس خانواده افزود: انسان دارای سلسه مراتب نیازهایی است که با نیازهای مادی، جسمانی و غریضی آغاز شده و به خودشکوفایی می‌رسد، همچنین نیاز به مواردی مانند امنیت، محبت، احترام و… نیز در این میان قرار دارد که با داشتن وضعیت مالی مناسب می‌توان به صورت مستقیم برخی از نیازهای بیان شده را تامین کرد، برای مثال می‌توان نیازهای جسمانی را برطرف کرده و با تامین سرپناه مناسب نیاز به امنیت را رفع کرد.

وی ادامه داد: در بهداشت روان زمانیکه نیازهای اساسی و پایه‌ای انسان‌ها تامین نشود، سلامت روان او در معرض خطر قرار می‌گیرد که نتیجه این موضوع ایجاد اختلال و بیماری‌های روانی یا جسمانی است، زمانیکه شخص درآمد مناسبی نداشته باشد، در زمان بروز بیماری نیز توان درمان مناسب این بیماری را ندارد.

عرب عنوان کرد: بنابراین درآمد مناسب و تامین بودن از نظر اقتصادی پاسخ‌گوی بسیاری از نیازهای افراد بوده و طبیعی است، زمانیکه زوجین در امور اقتصادی دارای مشکلات جدی هستند، در تنگنا قرار گرفته که استرس ناشی از این تنگناها خانواده را دچار مشکل و حتی بحران می‌کند و عوارض منفی برای خانواده به همراه دارد.

این روانشناس خانواده اضافه کرد: دلهره، نگرانی، اضطراب، افسردگی، احساس شرمندگی و درماندگی در مردان، تیره شدن روابط زوجین و سردشدن آن‌ها نسبت به یکدیگر از پیامدهای مشکلات مالی و اقتصادی در خانواده محسوب می‌شود، همچنین در برخی موارد مرد مجبور است، برای تامین نیازهای مالی خانواده ساعات بیشتری را به کار اختصاص دهد و یا زنان نیز در ساعات طولانی به کار در بیرون از منزل مشغول شوند که نتیجه این موضوع توجه کمتر زوجین به یکدیگر و غفلت آن‌ها از نیازهای طرف مقابل است.

وی یادآور شد: متاسفانه پرونده‌های طلاق بسیاری وجود دارد که به دلیل مشکلات مالی تشکیل و خانواده‌هایی به دلیل فشارهای اقتصادی متلاشی می‌شوند، همچنین در برخی موارد مشکلات اقتصادی زمینه‌ساز خیانت‌های زناشویی است.

عرب تصریح کرد: بنابراین پیش از ازدواج توصیه می‌شود زوجین به مسائل مالی و اقتصادی توجه ویژه داشته باشند و پیش از ازدواج بررسی‌های لازم را انجام دهند که آیا توان مالی مناسبی جهت اداره زندگی دارند و می‌توانند حداقل نیازهای زندگی را تامین کنند یا خیر؟ همچنین ‌هم‌سطح بودن طرفین از لحاظ اقتصادی و داشتن انتظارات مشابه از شریک زندگی خود بسیار مهم است.

این روانشناس خانواده بیان کرد: در زمان عقد و پیش از ورود به زندگی مشترک زوجین باید دیدگاه‌ها و نظرات خود را برای طرف مقابل بیان و سعی کنند آن‌ها را به یکدیگر نزدیک کنند، همچنین باید انتظارات زوجه متناسب با درآمد همسر خود باشد و البته مردان نیز باید جهت تامین مناسب نیازها و انتظارات همسر خود تلاش کنند.

وی افزود: متاسفانه پیش از ازدواج مسائل اقتصادی و توقعات بیش از حد دو طرف در زمینه جهیزیه، تشریفات مراسمات مختلف نامزدی، عقد و عروسی می‌تواند مانع جدی برای ازدواج محسوب شوند و فروپاشی رابطه را در پی داشته باشد که لازم است در این زمان زوجین با تفکر و در نظر گرفتن مسائل گوناگون و شرایط اقتصادی طرف مقابل از توقعات خود کاسته و رابطه خانوادگی خود را استحکام بخشند.

انتهای پیام

 

تبلیغات چشمه امید

مطلب پیشنهادی

توافق بین “یوونتوس و زنیت” برای انتقال بزرگ “سردار آزمون”

پیشرفت قابل توجه در مذاکرات یوونتوس- سردار آزمون؛ انتقال بزرگ ایز لودینگ(عکس) به نظر می …

سویه “اومیکرون” در کشور، رو به افزایش است

مهر گزارش می دهد؛ قدرت اومیکرون نمایان شد/ نباید در ایمنی واکسن بخوابیم موارد ابتلا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *